Portfolio Link: http://ksiegarnia.andrzejrodan.pl/produkt/disneyland/Date Finished: 2003 r.

Disneyland

IV tom cyklu „Tragikomedia Polska”

„Disneyland” jest ostatnią częścią cyklu „Tragikomedia Polska”. Jak zwykle u Rodana powieść ma doskonałą narrację, wartką akcję i jest pełna błyskotliwych dialogów. Chociaż jest to fikcja literacka, znaleźć w niej można wiele odnośników do współczesnej sytuacji politycznej i społecznej. Występują tu autentyczne postaci znane z pierwszych stron gazet oraz świetnie opisane mechanizmy rządzące w różnych kręgach władzy. Autor, mieszkający w Łodzi, tłem powieści uczynił właśnie to miasto, wplątując w akcję niektórych bohaterów „Ziemi Obiecanej” Władysława Reymonta. Podobnie jak w poprzednich trzech tomach przewijają się postaci ze świata nierealnego – Książę (Szatan) i jego świta. Wszystko w kraju opisanym przez Rodana kręci się, wiruje, oddala i powraca – jak w wielkim Parku Rozrywki. Tylko do czego to doprowadzi?


premiera: 2003
język: polski
ilość stron: 251
wydawca: Aris Poland


Cykl „Tragikomedia Polska”:

  1. Książę i Magdalena”
  2. „Styropianowy gang”
  3. „Mandaryni”
  4. „Disneyland”

Tragikomedia Polska

Jest to cykl powieści, które ocenione zostały jako najbardziej epatujące seksem i erotyką w polskiej literaturze. Sceny erotyczne są niezwykle odważne, ale nie o to chodzi. Bywa tak, że diabeł pomaga pisarzowi, ale najczęściej to właśnie pisarz tworzy szatana. Diabłem zafascynowanych było wielu twórców, np.: Gogol, Dostojewski, Puszkin, Bułhakow, Goethe, Tomasz Mann. Po pomoc szatana sięgnął również Andrzej Rodan, ale najpierw sam go stworzył jako Księcia Beherita, arbitra historii, eksterioryzatora.

Akcja czteroksięgu zaczyna się w 1981 roku, w przeddzień wprowadzenia stanu wojennego, a kończy latem roku 2002.  Bohaterowie „Księcia i Magdaleny”„Styropianowego gangu”„Mandarynów” oraz „Disneylandu przypominają ludzi z pierwszych stron gazet.

Miernoty wyrastają na Giganty. Piskorze na Wieloryby. Oni nikomu nie ufają i nikt im nie ufa. Nikogo nie lubią i nikt ich nie lubi. To o nich pisze Rodan: „gdyby politykowi serce przeszkadzało w karierze, kazałby je sobie usunąć”.


Kim jest Andrzej Rodan?

Oficjalny profil na Facebook’u

Bookmark the permalink.