Ostatnie dni Sodomy Andrzej Rodan
Date Finished: 1988 r.

Ostatnie dni Sodomy

Ostatnie dni Sodomy, Na przełomie grudnia 1988 i stycznia 1989 roku księgarnie i kioski wręcz zarzucone zostają dwustutysięcznym nakładem nowej, tym razem historycznej powieści, Andrzeja Rodana. Według oficjalnych danych ogólnopolskich firm kolporterskich Ostatnie dni Sodomy zostają całkowicie wyprzedane do końca drugiej dekady stycznia 1989 roku. A więc w niecałe trzy tygodnie!

Ostatnie dni Sodomy są książką, po którą w salonach Klubu Międzynarodowej Książki i Prasy (popularnych „EMPIK-ów”) ustawiają się kolejki, jak po najbardziej deficytowy towar. I tak w Warszawie „Ostatnie Dni Sodomy” sprzedawane są wyłącznie po jednym egzemplarzu, aby każdy czytelnik miał szansę otrzymania upragnionej książki.

Akcja powieści toczy w niemieckiej III Rzeszy w latach 1933-1945, przy czym blisko połowę powieści zajmują sceny rozgrywające się w końcowym stadium upadku hitlerowskich Niemiec.

W tej powieści ukazuje się zupełnie inny Rodan, niż w poprzednich dwóch książkach. Przede wszystkim jest to historyk wykazujący się wręcz nieprawdopodobną znajomością realiów III Rzeszy. Jak sam mówi, pisał tę powieść kilka miesięcy, ale materiały do niej zbierał przez blisko piętnaście lat. Przekopywał się przez biografie hitlerowskich paladynów, liczne monografie Hitlera. Poznawał wspomnienia i refleksje ambasadorów, adiutantów, żołnierzy, książki o SS-hitlerowskiej czarnej gwardii. Czytał o obyczajach i nastrojach niemieckiego społeczeństwa lat 1933-45, a nawet filmie, teatrze i… dowcipie w III Rzeszy.

Więcej o autorze znajdziesz tutaj

Oficjalny profil na Facebook’u

Bookmark the permalink.